AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA 2016"

Akcja "Sprzątanie Świata" została wymyślona w 1989 r. w Australii przez biznesmena, żeglarza, który chciał poprawić stan zanieczyszczenia odpadami Zatok Sydnejskiej. W kolejnych latach akcja zataczała coraz większe kręgi i przyjęła się także w Polsce. W tym roku również dzieci i młodzież naszej szkoły przystąpiły do ogólnopolskiej akcji "Sprzątania Świata". 15 września przed głównym wejściem do szkoły uczniowie ze Szkolnego Koła LOP: Maja Śmigaj, Natalia Węgrzyn, Igor Skowroński, Amelia Behrendt i Martyna Olejnik, rozwiesili plakaty i ulotki, w których widniały hasła uświadamiające wpływanie wpływ człowieka na stan naturalnego środowiska. Uczniowie, rodzice i przechodnie z zainteresowaniem przyglądali się przygotowaniom szkoły do piątkowego wydarzenia. W piątek, 16 września podczas warsztatów terenowych nauczyciele z uczniami omawiali pozytywne wzory ekologiczne: nie wszystkie rzeczy należy wyrzucać, można przekazać innym lub oddawać do ponownego przetwarzania, aby odzyskać surowce wtórne. Klasy V a i V b w ramach programu Szkolnego Koła LOP zaangażowała Samorząd Uczniowski w akcję "Sprzątania Świata". W barwnym pochodzie uczniowie z hasłami pro-ekologicznymi na plakatach przemaszerowali przez osiedle mieszkaniowe. Rozdawano przechodniom własnoręcznie zrobione ulotki dotyczące ochrony przyrody i zagrożeń dla naturalnego środowiska. Zebrano do worków bardzo dużo śmieci: papierów, butelek szklanych i plastikowych i innych odpadów porzuconych przez okolicznych mieszkańców, z którymi przyroda nie jest w stanie sobie poradzić. Ilość zanieczyszczeń oraz śmieci i odpadów powodujących niszczenie naszego środowiska stale wzrasta. Apelujemy: CHROŃ SWOJE ŚRODOWISKO - ZWIERZĘTA, ROŚLINY LUDZI ! Całość nadzorowały panie: Małgorzata Śniechowska i Jolanta Podłużny.

Autor: Małgorzata Śniechowska