KLASA 3e w BIBLIOTECE MULTIMEDIALNEJ

W środę, 13 czerwca, uczniowie klasy 3e odwiedzili siedzibę Biblioteki Multimedialnej na ul. Orzeszkowej. To bardzo ciekawe miejsce, w którym poznawać można podstawy programowania. Wszyscy bawili się wspaniale. Z pewnością nie będzie to ostatnia wizyta.

Młodzi programiści poznawali tajniki programowania od wysłuchania i obejrzenia opowiadania “Robot” z książki „Wesoły Ryjek powraca” autorstwa Wojciecha Widłaka. Później wysłuchali historyjkę „O dziewczynce, która robiła to i tylko to, o co została poproszona”. Do prezentowanych opowiadań uczestnicy odpowiadali na pytania dlaczego robot Robi nie działał i kim była bohaterka drugiej historyjki.

Następnie rozwiązywane były zagadki logiczne z wyciętych z papieru rozsypanek, których celem było ułożenie instrukcji – m.in. programu do przygotowania herbaty, programu do przygotowania owsianki i programu do mycia zębów. Kiedy pierwsze próby układania skryptów dla wykonywania codziennych czynności były zakończone, młodzi programiści wykazywali się umiejętnościami plastycznymi, malując postacie duszków z programu Scratch techniką szablonu za pomocą dmuchanych flamastrów. Mogli się też sprawdzić w popularnej grze kodowania „Cody Roby”. W Cody Roby można było zagrać na dużym dotykowym ekranie komputera, umiejscowionego wewnątrz mediateki.

Spotkanie dobiegało końca, ale przy monitorach czekały roboty Finch. Zostały one udostępnione dzięki udziałowi biblioteki w projekcie Link do Przyszłości. Po wcześniejszym zaprogramowaniu roboty mogły jeździć w różnych kierunkach i z różną prędkością. W którym kierunku i jak szybko, to zależało od pomysłu młodego programisty. Roboty były sterowane za pomocą klawiszy strzałek na klawiaturze i po dotknięciu zielonej flagi. Ale mogły też zatrzymywać się na sygnał głośnego klaśnięcia lub krzyku. Na zakończenie urządzono wyścigi robotów.

Autor: Małgorzata Kasprzak-Bawół