Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zgorzelcu ma długą i piekną historię.

24 kwietnia 2015 r. (piątek)

odbyły się uroczyste obchody 50-lecia

SZKOŁY  PODSTAWOWEJ Nr 5 z Zgorzelcu.

Poranek 24 kwietnia przywitał nas wspaniałym słońcem, które sprawiło, że nasza szacowna jubilatka wyglądała w jego promieniach jeszcze piękniej. Cała szkoła przybrała odświętny wystrój. Korytarze pokryły wyjątkowe dekoracje, przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Na parterze przykuwała wzrok imponująca wystawa sportowych pucharów oraz kronik szkolnych, a także różnych ciekawych szkolnych wydarzeń. Pięknie wyglądało też miejsce upamiętniające naszą wspaniałą patronkę, Marię Skłodowską-Curie. Główne wydarzenia piątkowego dnia rozgrywały się na sali gimnastycznej, o której wystrój zadbała pani Iwona Wilk-Dudek. O godzinie 10.30 na świąteczny apel przybyli uczniowie klas 0 - IV. Klasy V i VI wzięły udział w głównym apelu, który rozpoczął się o godz. 13-ej. Uroczystość prowadzili pani Dorota Baranowskai pan Piotr Pietryk, którzy serdecznie powitali w progach naszej szkoły wielu wspaniałych gości, w tym senatora RP, pana Jana Michalskiego, przedstawicieli miejscowych władz samorządowych z panem burmistrzem Rafałem Groniczem oraz reprezentantów wielu zgorzeleckich instytucji. Pani dyrektor Marlena Dzierka przedstawiła historię szkoły i jej osiągnięcia a następnie odbierała gratulacje i prezenty od przybyłych na uroczystość. Jednym z podniosłych momentów było przekazanie szkole nowego sztandaru ufundowanego przez burmistrza miasta, pana Rafała Gronicza oraz wielu sponsorów, w tym uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Pierwszy kierownik szkoły, pan Karol Lisowski, który, jak zawsze, miał dla uczniów i nauczycieli wiele ciepłych słów,  wywołał wielkie wzruszenie u wszystkich, uroczyście pożegnał stary sztandar i powitał nowy, oba z szacunkiem całując. Ten piękny gest został przyjęty owacją na stojąco. Naszą wyjątkową uroczystość uświetnili swą obecnością poprzedni dyrektorzy szkoły, panie Teresa Chlebek, Kazimiera Sobczak, Krystyna Bobrowska oraz pan Andrzej Weychan. Z radością witaliśmy licznie przybyłych emerytów. Nie zabrakło także absolwentów szkoły. Podczas apelu, na ekranie można było podziwiać prezentację multimadialną autorstwa pana Dariusza Dudka. Część artystyczna uroczystości miała kilka odsłon. Rozpoczął zespół wokalny "Karolinki", prowadzony przez panią Ewę Karolewską. Następnie wystąpili uczniowie klasy3a i 6b w programie "Dzieciaki "Piątce" na pęćdziesiątkę". Artystów przygotowały panie Mariola Weychan i Małgorzata Kasprzak-Bawół. Pani Marzena Zaborowska-Ziemba zaprezentowała z klasą 6c pełne humoru przedstawienie "Kopciuszek na zawodach". Wystąpili też absolwenci, w piosence Oliwia Janoś oraz w tańcu Piotr Woźniak. Na wielki finał, wśród wszystkich artystów na scenie, "Karolinki" odśpiewały do znanej melodii piosenkę "Pięćdziesiąt lat minęło", a na salę wjechał imponujący tort (pani Basiu dziękujemy!)

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy świętowali wraz z nami. Ten piękny, pełen emocji dzień zapamiętamy na długo. A naszej kochanej "Piątce" życzymy by nadal piękniała i była dumna z kolejnych roczników swoich absolwentów oraz mądrych, oddanych swym wychowankom nauczycieli!