Partnerzy zagraniczni szkoły

Szkoła Podstawowa nr 5 w Zgorzelcu od 1998r. współpracuje z GS „Innenstadt am Fischmarkt” w Gőrlitz, realizując projekt „Budujemy mosty”. Od          1 września 2002 r. nawiązała kontakt z Zakladną Skolą we Frydlandzie w Czechach. Dzieci wraz z nauczycielami spotykali się na wspólnych zajęciach sportowych, takich jak: „Igraszki wodne” (gry i zabawy z okazji Mikołajek na basenie w Centrum Sportowym w Zgorzelcu) oraz zabawy na lodowisku we Frydlandzie. W 2006 r. szkoła wzięła udział w projekcie „Moje miasto Zgorzelec – Goerlitz” realizowanym w klasach IV – VI na mocy porozumienia między  dyrektorami trzech zgorzeleckich szkół, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg III A.W 2006 r. szkoła nawiązała również kontakt z GS Marii Montessori w Bautzen. Przygotowano 2 wspólne spektakle teatralne w języku polskim i niemieckim. W roku szkolnym 2006/07 – spektakl na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie” i  w roku szkolnym 2007/08 – spektakl na podstawie wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Obydwa przedstawienia zostały wystawione zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.   Przedsięwzięcie było finansowane z Programu UE Interreg III A oraz Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Projekt „Budujemy mosty“

Projekt „Budujemy mosty“ realizowany jest przez Szkołę Podstawową nr5 w Zgorzelcu i GS „Innenstadt am Fischmarkt“ w Gőrlitz Obejmuje on swoją działalnością klasy I-III.

Cele i założenia programowe:

•  nauka języka niemieckiego i polskiego,
  •  poszerzanie umiejętności twórczych,
  •  satysfakcja tworzenia i oglądania własnych prac,
  •  wymiana doświadczeń dzieci polskich i niemieckich,
  •  pokonywanie barier i uprzedzeń narodowościowych,
  •  poznawanie kultury innych narodów oraz nawiązywanie towarzyskich i przyjacielskich kontaktów,
  •  przekazywanie elementów kultury obu krajów własnym rodzicom,
  •  pokonywanie różnic kulturowych poprzez wspólną pracę.

Sposób realizacji:

• Wspólne spotkania integracyjne dzieci polskich i niemieckich w ramach  zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych w obu szkołach.
  •  Zajęcia językowe – poznanie podstawowych zwrotów w obu językach.
  •  Zwiedzanie obu miast: Zgorzelca i Görlitz.
  •  Zajęcia w pracowni ceramicznej w Görlitz.
  •  Zajęcia w Bastelstudio Christine Kloss w Görlitz.
  •  Zajęcia w Muzeum Przyrodniczym w Görlitz.
  •  Zajęcia w Ogrodzie Zoologicznym w Görlitz.
  •  Zajęcia w Kolejce Parkowej w Görlitz.
  •  Wspólne wycieczki turystyczno – krajoznawcze w obu państwach.
  •  Wspólne obchodzenie Świąt Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych.
  •  Uczestniczenie w uroczystościach i imprezach w obu szkołach.
  •  Poznanie historii obu narodów poprzez zwiedzanie obu miast i spotkania z władzami.
  •  Wspólne uczestniczenie w imprezach kulturalnych obu miast.

Wieloletnie działania szkoły w zakresie wspólnych kontaktów ze szkołami zagranicznymi owocuje wspólnymi przyjaźniami zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Pozwalają one (a taki był przede wszystkim nadrzędny cel) zniwelować uprzedzenia narodowościowe dzieci i ich rodzin.  Pomogły też w przyswojeniu podstawowych zwrotów językowych, poznaniu historii obu narodów, ich zwyczajów i obyczajów. Nasze przygraniczne położenie stwarza duże możliwości do rozwijania tych partnerskich stosunków . We wszelkich działaniach wspierają nas: Burmistrz i Rada Miasta Zgorzelec, Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży, Euroregion Nysa, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej – Oddział Regionalny w Zgorzelcu, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu. Wspólne działania zostały też dostrzeżone przez władze i organizacje obu krajów. W roku szkolnym 1998/99 „grupa robocza” projektu „Budujemy mosty” zajęła I miejsce w konkursie „Języki – mostami do przyjaźni”, ogłoszonym przez władze saksońskie. W nagrodę dzieci zostały zaproszone przez Kanclerza Niemiec  Gerharda Schrödera do Berlina, gdzie zwiedziły budynek kanclerski, Reichstag i spotkały się z Kanclerzem. W roku szkolnym 2003/04 „grupa robocza” zdobyła nagrodę za projekt „Budujemy mosty” w konkursie „Polska i Niemcy wspólnie w Europie” ogłoszonym przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży ( na 120 nadesłanych projektów wyróżniono 5). Następnie grupa ta została zaproszona do programu telewizyjnego „Kowalski i Schmidt” emitowanego przez TVP 2 i MDR.

W kolejnym roku dzieci uczestniczyły w relacji telewizyjnej Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zgorzelcu emitowanym przez TVP 2 i inne stacje telewizyjne. Następnie zostały zaproszone do wzięcia udziału w audycji radiowej nadawanej przez radio berlińskie. W 2004 r. „grupa robocza” brała udział w relacji telewizyjnej z Uroczystości wejścia Polski do Unii Europejskiej na moście granicznym w Zgorzelcu.

Projekt współfinansowany jest ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

W 2013 r. roku szkoła otrzymała za swoją działalność polsko – niemiecką Medal Zasłużony dla Europa –Miasta Zgorzelec/Goeritz przyznawaną przez Rady Miast Zgorzelca i Goerlitz.