KINDERMIASTO ZGORLITZ

Od wtorku - 18 lipca br., na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Kościuszki w Zgorzelcu zaczęły pojawiać się dzieci. Swoje pierwsze kroki kierują do rejestracji, gdzie otrzymają dowód Kindermiasta. Potem ustawiają się w kolejce po wybór zawodu. Na niemal 200 dzieci czekają dwa tygodnie pełne zaangażowania, radości, gier i zabawy.

Organizowany co dwa lata polsko-niemiecki projekt Kindermiasto Zgorlitz odbywa się w tym roku w dniach od 18 do 21 i od 24 do 27 lipca po polskiej stronie Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz

KOMPETENCJE NA START - PRZYRODNICZE LABORATORIUM

Członkowie grupy projektowej ,,Laboratorium przyrodnicze" na styczniowych zajęciach stanęli przed wyzwaniem:
Otrzymujecie :
                                    1.mąkę,               4.olej,
                                    2.ocet,                 5.mleko,
                                    3.sodę,                6.płyn do naczyń.
Zaproponujcie doświadczenia z ich wykorzystaniem"
                                   I udało się!!!

Nauka z zabawą świetnie się połączyły. Młodzież poznała właściwości niektórych substancji i przy okazji wykazała się dużą kreatywnością.

Beata Szostek-Bicka

PROJEKT „KOMPETENCJE NA START W GMINIE MIEJSKIEJ ZGORZELEC”

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu ogłasza REKRUTACJĘ UZUPEŁNIAJĄCĄ uczniów z klas V-VIII w ramach projektu: „Kompetencje na start w Gminie Miejskiej Zgorzelec”.

Zaplanowane w Projekcie działania obejmują:

- półkolonie tematyczne w okresie ferii zimowych, tj. 13-26 lutego 2023 r., w tym:

● laboratorium naukowe

● laboratorium robotyki

- wyjazdy edukacyjne do:

● ExploraPark w Wałbrzychu

● Hydropolis we Wrocławiu

● ZOO we Wrocławiu

Warunkiem udziału w półkoloniach  i wycieczkach edukacyjnych  jest złożenie formularza rekrutacyjnego wraz z załącznikami w terminie od 6.12.2022r. do 19.12.2022r. w sekretariacie szkoły lub u koordynatora – p. A. Kufel. Informacje dotyczące projektu oraz kryteria rekrutacji znajdują się w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Kompetencje na start w Gminie Miejskiej Zgorzelec”. Dokumenty rekrutacyjne dostępne są do pobrania na stronie internetowej szkoły (pliki do pobrania - CZYTAJ WIĘCEJ) lub w sekretariacie szkoły przy ul. Kościuszki 68.

KOMPETENCJE NA START W GMINIE MIEJSKIEJ ZGORZELEC

PROJEKT nr RPDS.10.02.01-02-0080/21 „KOMPETENCJE NA START W GMINIE MIEJSKIEJ ZGORZELEC

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Oś priorytetowa 10 Edukacja, Działanie: 10.2 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, Poddziałania 10.2.1 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej – konkursy horyzontalne.

Projekt realizowany jest od 01.08.2022 r. do 31.07.2023 r.

INNOWACYJNA HISTORIA – NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W SŁUŻBIE EDUKACJI

W dniach 10 i 11 października (poniedziałek i wtorek) w naszej szkole będzie realizowany projekt  Ministerstwa Edukacji i Nauki „Innowacyjna historia – nowoczesne technologie w służbie edukacji”.

Fundcja Arte et Marte realizująca ten projekt zaprasza uczniów klas 7 i 8 na  filmy „Kartka z Powstania” oraz "Wiktoria 1920". Interaktywna produkcja przenosi widzów w sam środek Powstania Warszawskiego oraz wojny polsko-bolszewickiej w technologii wirtualnej rzeczywistości.

Celem projektu jest zaprezentowanie filmów historycznych VR w 150 szkołach podstawowych w całej Polsce w tym w naszej szkole. Do 25 tys. uczniów klas 7. i 8. trafią gogle Meta Quest 2. Dodatkowo nauczyciele na spotkaniach szkoleniowych poznają nowe możliwości nauczania, jakie daje wirtualna rzeczywistość.

BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM

Ze względu na bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły zostały zamontowane w obu budynkach domofony. Od dnia 15.05.2019 r. drzwi wejściowe przy ul. Prusa i ul. Kościuszki są zamykane o godz. 8.10.  Po tej godzinie wejście i wyjście z budynków odbywa się za pomocą karty chipowej lub za wiedzą upoważnionych pracowników szkoły. Bardzo dziękujemy za zrozumienie i przepraszamy za utrudnienia w pierwszych dniach funkcjonowania nowego systemu bezpieczeństwa.

PROJEKT "MAŁY PATRIOTA - Bóg, Honor, Ojczyzna"

W ramach realizacji projektu MAŁY  PATRIOTA uczniowie chętni do wykonania KOKARD  NARODOWYCH z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości spotkali się w środę 4 listopada w godz. 16.30-17.30 w holu na parterze szkoły. W miłej atmosferze, przy dźwiękach pieśni patriotycznych, uczniowie zręcznie owijali obręcze kartonikowe przygotowane przez uczniów klas 6 a, b, c i d - białą i czerwoną tasiemką. Pani dyrektor Marlena Dzierka dołączyła do akcji i własnoręcznie wykonała jeden z 60 pięknych egzemplarzy. Wykonane przez uczniów kokardy, będą wręczane mieszkańcom Zgorzelca , przez harcerzy, w dniu 11 listopada podczas miejskich obchodów tego radosnego święta. Wszystkim zaangażowanym uczniom i rodzicom bardzo dziękuję i zapraszam za rok- Iwona Wilk-Dudek.