Poniedziałek, 2018-12-17

Imieniny: Jolanty, Łukasza

MAŁY PATRIOTA / 6 ZGORZELECKA GROMADA ZUCHOWA "WILCZKI"

BARBÓRKOWE SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

Nasze zuchy świętowały dzisiaj Barbórkę. Na zbiórce pojawił się wspaniały gość, górnik, pan Sebastian Dworzyński. Tato Ali pracuje w Kopalni Węgla Brunatnego "Turów". Dzieci miały okazję podziwiać wspaniały, galowy mundur górniczy oraz wysłuchać opowiadania o pracy górników. Oglądano też zdjęcia kopalni, bajkę o św. Barbarze oraz wykonywano przygotowane przez panią Agnieszkę Dworzyńską zadania. Serdecznie dziękujemy gościom i życzymy wszystkiego najlepszego z okazji górniczego święta!

RODACY-BOHATEROM 2018

Na terenach dzisiejszej Łotwy, Litwy, Białorusi, Ukrainy żyje już garstka  żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Razem ze swoimi rodzinami, Sybirakami i pomagającymi im polskimi środowiskami, tworzą wciąż silną patriotyczną i tożsamościową podstawę dla Rodaków w Polsce i poza jej granicami. Poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, przez przebywanie do późnych lat pięćdziesiątych w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie za wschodnią granicą. Do dziś dumnie pielęgnują pamięć o swoich dowódcach, poległych kolegach, uczą młode pokolenia patriotyzmu, wzmacniają tożsamość, polską narodową kulturę. Zasługują na naszą pamięć i pomoc! Sprawmy, by święta Bożego Narodzenia w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę były dla Nich wyjątkowe!

ZUCHY ODDAŁY HOŁD BOHATEROM

W przeddzień Święta Zmarłych zuchy (klasa 1a) wybrały się na Cmentarz II Armii Wojska Polskiego, aby oddać hołd bohaterom walczącym o wolność naszej ojczyzny. Dzieci zapaliły znicze na grobach poległych żołnierzy, a także zaśpiewały piosenkę, którą przygotowują na apel z okazji Święta Niepodległości. To była jedna z pierwszych lekcji patriotyzmu w tym roku szkolnym.

ZUCHY Z 1a JUŻ UMUNDUROWANE

6 Zgorzelecką Gromadę Zuchową "Wilczki" tworzy od tego roku szkolnego klasa 1a. W każdy wtorek, pod kierunkiem drużynowego Kacpra Wąsiela, odbywają się zbiórki. Właśnie dotarły do nas zamówione mundury. Zuchy prezentują się w nich wspaniale. Zobaczcie!

ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ ZIEMI NA WITCE

W czwartek, 19 kwietnia zuchy (klasa 3e) wraz z dziećmi z klasy 3g świętowały Światowy Dzień Ziemi na przystani żeglarskiej na Witce. Wraz z koszykarzami KKS Turów dzieci posprzątały teren wokół przystani i posadziły owocowe drzewka. Czas wypełniły harcerskie zabawy oraz największa atrakcja - pływanie żaglówką i motorówkami. Było też ognisko z kiełbaskami, pyszny wiejski chlebek oraz wspaniałe ciasto. Wszystkie te atrakcje zorganizowali dzieciom - Koszykarski Klub sportowy Turów, Sekcja Żeglarska Klubu Sportowego Turów oraz Zgorzelecki Hufiec ZHP. Bardzo dziękujemy!

WARSZTATY PATRIOTYCZNE

W środę, 11 kwietnia, zuchy z  6 ZGZ "Wilczki"(3e) oraz dzieci z klasy 3g wzięły udział w warsztatach zorganizowanych w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem spotkania były polskie symbole narodowe. Zajęcia zostały przeprowadzone w wyniku nawiązanej przed 3 laty współpracy z Wrocławskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Instytutu za możliwość przeprowadzenia warsztatów w naszej szkole oraz pani Monice Mikuczewskiej za przygotowanie tego atrakcyjnego spotkania.

POLARNA WYPRAWA ZUCHÓW'2018

Nasze zuchy (klasa 3e) to prawdziwe morsy! W minioną sobotę, w piękny, słoneczny, choć bardzo mroźny dzień,  bawiły się na Polarnej Wyprawie Zuchów. W tym roku w Ścięgnach k. Karpacza pojawiło się 500 małych harcerzy.

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ' 2018

W minioną niedzielę zuchy z 6 ZGZ "Wilczki" (klasa 3e) wraz z pozostałymi zgorzeleckimi harcerzami świętowały Dzień Myśli Braterskiej'2018. Rano dzieci uczestniczyły we mszy św. w kościele pw. św. Bonifacego. Następnie przemaszerowały do Centrum Sportowego przy ul. Maratońskiej, gdzie do wieczora trwały zabawy zorganizowane przez Komendę Hufca.

ZUCHOWA WIGILIA

W miniony wtorek nasze zuchy spotkały się na zuchowej wigilii. W uroczystym, gwiazdkowym spotkaniu brał udział Komendant Hufca hm Jarosław Reut, który złożył dzieciom świąteczne życzenia. Było dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd. Zuchy prezentowały świąteczne zwyczaje z różnych krajów świata. Przy pięknie zastawionym stole wszyscy bardzo mile spędzili świąteczne popołudnie.