• Kontrast:
  • Czcionka:
  • A
  • A+
  • A++

Kalendarium

Poniedziałek, 2020-11-23

Imieniny: Adeli, Felicyty

Jesteś tutaj:Start / Biblioteka / Lektury

Lektury

Wykaz lektur szkolnych dostępnych w bibliotece szkolnej

„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”

                                                                        (przysłowie chińskie)

Lektury klasy I

Klasy pierwsze

  1. A. Bahdaj, Pilot i ja
  2. J. Brzechwa, Brzechwa dzieciom
  3. M. Duszyńska, Cudaczek Wyśmiewaczek
  4. J. Grabowski, Czarna owieczka
  5. H. Januszewska, Kopciuszek
  6. Cz. Janczarski, Jak Wojtek został strażakiem
  7. M.  Jaworczakowa, Jacek, Wacek i Pankracek          
  8. M. Konopnicka, Co słonko widziało
  9. M. Konopnicka, Na jagody 
  10.  M. Kownacka, Plastusiowy pamiętnik
  11.  T. Kubiak, Gdy miasto śpi
  12.  J. Papuzińska, Nasza mama czarodziejka
  13.  J. Porazińska, Psotki i śmieszki
  14.  E. Szelburg-Zarembina, Najmilsi
  15.  J.  Tuwim, Wiersze dla dzieci
  16.  D. Wawiłow, Wierszykarnia

 

Lektury klasy II

Klasy drugie

  1. H. Ch. Andersen, Dziecię elfów
  2. A. i Cz. Centkiewiczowie, Zaczarowana zagroda
  3. J. Grabowski, Puc, Bursztyn i goście
  4. J. Guro, Wakacyjna przygoda
  5. G. Knutsson, Przygody Filonka Bezogonka
  6. M. Kruger, Karolcia
  7. J. Kryłow, Bajki dla dzieci
  8. H. Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta
  9. S. Michałkow, Nie płacz koziołku
  10. A. A. Milne, Kubuś Puchatek
  11. Ch. Perrault, Bajki
  12. J. Porazińska, Szewczyk Dratewka
  13. E. Szelburg-Zarembina, Idzie niebo ciemną nocą
  14. J. K. Kleniewska-Kowaliszyn, Magda, Paweł i Ty

 

Lektury klasy III

Klasy trzecie

  1. H. Ch. Andersen, Baśnie
  2. J. Broniewska, Filip i jego załoga na kółkach
  3. Cz. Centkiewicz, Anaruk, chłopiec z Grenlandii
  4. W. Chotomska, Dziweci Pana Astronoma
  5. M. Jaworczakowa, Oto jest Kasia
  6. Klechdy domowe
  7. M. Kownacka, Kajtkowe przygody
  8. A. Lindgren, Dzieci z Bullerbyn
  9. K. Makuszyński, Awantura o Basię
  10.  R. Pisarski, O psie, który jeździł koleją
  11.  J. Ratajczak, Ziarenka maku
  12. S. Wortman, U złotego źrodła

 

Lektury klasy IV

Klasy czwarte     

  1. M. Konopnicka, O krasnoludkach i sierotce Marysi
  2. H. Sienkiewicz, Janko Muzykant
  3.  B. Prus, Antek
  4. M. Kruger, Ucho, dynia sto dwadzieścia pięć
  5.  M. Kownacka, Rogaś z Doliny Roztoki
  6.  J. Korczakowska, Spotkanie nad morzem
  7.  L.J. Kern, Ferdynand Wspaniały
  8. E. Knight, Lassie wróć…
  9.  E. Nesbit, Pięcioro dzieci i coś
  10.  Z. Nienacki, Pan Samochodzik i Fantomas
  11.  K. Siesicka, Przez dziurkę od klucza
  12.  W. Żukrowski, Porwanie w Tiurtiurlistanie
  13.  M. Twain, Przygody Tomka Sawyera
  14.  M. Twain, Królewicz i żebrak

Lektury klasy V

    

Klasy piąte

  1. A. Bahdaj, Kapelusz za sto tysięcy
  2. J.  Broszkiewicz, Wielka, większa i największa
  3. J.O. Curwood, Łowcy wilków
  4. A. Domańska, Historia żółtej ciżemki
  5. M. Ende, Momo
  6. C.S. Lewis, Opowieści z Narnii
  7. L. M. Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
  8. M. Musierowicz, Opium w rosole
  9. M. Musierowicz, Kwiat kalafiora
  10. W. Makowiecki, Diossos
  11.  F. Molnar, Chłopcy z Placu Broni
  12.  H. Ożogowska, Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek
  13.  Z. Nienacki, Księga strachów
  14.  Z. Nowakowska, Przylądek Dobrej Nadziei
  15.  B. Prus, Z legend dawnego Egiptu
  16.  H. Rudnicka, Uczniowie Spartakusa
  17.  H. Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
  18.  A. Szklarski, Tomek w Gran Chako       
  19.  A. Szklarski, Przygody Tomka na Czarnym Lądzie
  20.  J. Swift, Podróże Guliwera
  21.  S. Szmaglewska, Czarne Stopy                           

 

Lektury klasy VI

 

Klasy szóste

  1. A. Bahdaj, Wakacje z duchami
  2. D. Defoe, Przypadki Robinsona Crusoe
  3. K. Dickens, Opowieść wigilijna                                           
  4. I. Jurgielewiczowa, Ten obcy                              
  5. R. Kipling, Księga dżungli
  6. M. Kruger, Godzina pąsowej róży
  7. S. Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
  8. K. May, Skarb w Srebrnym Jeziorze
  9. M. Musierowicz, Kłamczucha
  10.  M. Musierowicz, Kwiat kalafiora
  11.  M. Musierowicz, Opium w rosole
  12.  K. Makuszyński, Szatan z siódmej klasy
  13.  E. Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
  14.  Z. Nienacki, Pan Samochodzik i templariusze
  15.  H. Ożogowska, Za minutę pierwsza miłość
  16.  K. Siesicka, Zapałka na zakręcie
  17.  J. Słowacki, Balladyna
  18.  A. Szklarski, Tomek w krainie kangurów
  19.  H. Pyle, Wesołe przygody Robin Horda
  20.  M. Twain, Przygody Hucka
  21.  R.R. Tolkien, Hobbit
  22.  J. Verne, Tajemnicza wyspa
  23.  J. Verne, Piętnastoletni kapitan
  24.  R.L. Stevenson, Wyspa skarbów