PROJEKT FUNDACJI "KUŹNIA"

Organizacje Fundacja Kuźnia oraz  Institut für kulturelle Infrastruktur Sachsen rozpoczęły realizację projektu pod nazwą Polsko-niemieckie spotkania warsztatowe klas szkolnych pt.: "Legendy Łużyckie" połączone ze zwiedzaniem Muzeum Łużyckiego. Celem projektu jest pogłębienie współpracy partnerskiej pomiędzy klasami szkół podstawowych z powiatów Zgorzelec i Goerlitz.                                                                                                                                                                                                Szczegóły w rozwinięciu.

W ramach działań projektowych odbędą się polsko-niemieckie spotkania dzieci ze szkół podstawowych - klasy 1-4  w Domu Jakuba Boehme oraz Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu. Dzieci będą mogły zapoznać się z aktualną wystawą w Muzeum pt. „Trójnogi pies i inne legendy Łużyckie”, wezmą także udział  w warsztatach: "Muzyka Łużycka" oraz "Stwórz lub odtwórz swoją legendę".

Spotkania mają charakter wymiany międzynarodowej, w każdym spotkaniu uczestniczy klasa ze szkoły z Polski oraz klasa ze szkoły z Niemiec. Dzieci mają możliwość poznania się, przełamania barier, stereotypów.

Projekt jest współfinansowany z Funduszu Małych Projektów  Interreg Polska – Saksonia 2014 – 2022 oraz ze środków z budżetu państwa.

Nasza szkoła bierze czynny udział w realizacji tego projektu. Już 15 grudnia 2017 r. klasa 4 f z wychowawcą Natalią Kowalską Liszt uda się na warsztaty do Muzeum Łużyckiego wraz z kolegami z zaprzyjaźnionej Grundschule „Innenstadt am Fischmarkt” w Goerlitz.