OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY NA ZNACZEK POCZTOWY POD HASŁEM "WOLONTARIAT"

Zapraszamy wszystkich uczniów do OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA PROJEKT ZNACZKA POCZTOWEGO. W tym, roku odbywa się 4. edycja Konkursu pod hasłem „Wolontariat”. Celem Konkursu jest promocja i przybliżenie młodzieży idei wolontariatu, oraz zachęcanie jej do aktywnego angażowania się w pomaganie potrzebującym wsparcia: ludziom, zwierzętom, przyrodzie. Stworzone prace mają pomóc w zwiększaniu świadomości społecznej na temat wolontariatu i jego roli w życiu ludzi oraz budowaniu postaw altruistycznych.

Czym jest wolontariat : https://www.oczamimlodych.pl/index.php?m=wol

1. Pracę konkursową należy wykonać ręcznie na papierze dowolną techniką, która nie będzie przestrzenna, np. farbami, kredkami, ołówkiem, tuszem itp. Jeżeli kwarantanna się przedłuży pracę będzie można przesłać pocztą e-mail
  2. Pracę konkursową należy wykonać w orientacji poziomej, w formacie A4
  3. Na pracy konkursowej nie mogą znajdować się:
    1. ramka – ilustracja musi wypełniać cały obszar pracy (tj. kartkę w formacie A4);
    2. napisy;
    3. podpisy autorów;
    4. elementy typowe dla znaczków pocztowych, tj. nominał znaczka, napis „Polska”, napis „PWPW”, itd.;
    5. znaki towarowe, logotypy

Na prace konkursowe nauczyciele plastyki czekają do 30 kwietnia 2020 roku. Przewidziany jest etap szkolny z głosowaniem na 3 najlepsze prace w 2 kategoriach.

Wolontariat definiujemy jako dobrowolną, bezpłatną i świadomą pracę na rzecz innych lub całego społeczeństwa wykraczającą poza związki rodzinne i koleżeńskie.

Wolontariusz zaś to osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia wobec innych.

Konkurs trwa w okresie od 1 marca do 30 września 2020 roku.

Prace będą oceniane i nagradzane w trzech kategoriach wiekowych:

1. Poniżej 12 roku życia;
  2. 12-15 lat;
  3. 16-19 lat.

Praca konkursowa podlega ocenie według następujących kryteriów:

1. estetyka wykonania;
  2. pomysłowość i oryginalność;
  3. zgodność pracy z tematyką konkursową;
  4. możliwość wykorzystania jako wzoru dla znaczka pocztowego;
  5. Najlepsze 3 (trzy) prace konkursowe zostaną wykorzystane do zaprojektowania przez Pocztę Polską S.A. arkusika trzyznaczkowego, który zostanie wydany przez Pocztę Polską S.A. w nakładzie 100 tysięcy sztuk.

Obecna edycja konkursu poświęcona jest tematyce wolontariatu tj.: ideom jakie za sobą niesie, przykładom działań wolontariackich, a także korzyściom zarówno dla beneficjentów, jak i samych wolontariuszy.

„Świat oczami młodych” to jedyna okazja dla dzieci i młodzieży, w wieku 7-19 lat, do samodzielnego zaprojektowania znaczków! Trzy najlepsze prace oraz nazwiska laureatów znajdą się na znaczkach pocztowych, które zostaną wprowadzone do obiegu jesienią 2020 roku.

Dostrzegając wagę tematu, konkurs patronatami honorowymi objęli Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Autor: Iwona Wilk-Dudek