Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zgorzelcu realizuje programy profilaktyki uzależnień.

Program realizowany jest w klasach 0 - III   - "Czyste powietrze wokół nas"

w klasach I - III " Nie pal przy mnie , proszę"

w klasach IV - VI  -  "Znajdź właściwe rozwiązanie".

PROGRAM PROFILAKTYKI  UZALEŻNIEŃ DLA MŁODZIEŻY  " P O S Z U K I W A C Z E"  prowadzony przez panią Aleksandrę Pietrańczyk w terminie od 2 kwietnia do 21 maja w klasach 6 b, 6c i 6 d podczas sześciu cotygodniowych spotkań. Głowną strtegią profilaktyczną jest założenie, ze w okresie adolescencji znaczący wpływ na zachowanie i postawę mają rówieśnicy.Z nejnowszych badań wynika, że grupą szcególnie zagrożoną uzależnieniami są właśnie dzieci w wieku 12-16 lat, wchodzące we wczesną i środkową fazę okresu dojrzewania. Jest to tak zwana grupa ryzyka, gdyż w tym wieku dzieci nakczęściej podejmują zachowania problemowe, jakimi są picie alkoholu, palenie papierosów, eksperymentowanie z narkotykami oraz przejawianie aktów agresji.

Scenariusze zajęć:

Sesja pierwsza: ALKOHOL  I  INNE  SUBSTANCJE UZALEŻNIAJĄCE.

Sesja druga: UZALEŻNIENIE- CHOROBA CAŁEJ RODZINY.

Sesja trzecia: ASERTYWNOŚĆ - SZTUKA KTÓRĄ WARTO POZNAWAĆ.

Zajęcia dla dzieci w ramach Gminnego Programu z Zakresu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii - Program zajęć sportowych.

Zajęcia dla dzieci w ramach Gminnego Programu z Zakresu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomaniiprogram zajęć turystyczno - rekreacyjnych dla dzieci objętych pomocą psychologiczno – pedagogiczną.