Konkursy historyczne

KONKURSU NA NAJCIEKAWSZĄ PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z siedzibą w Lublinie zaprasza  uczniów klas VI-VIII do udziału w X EDYCJI KONKURSU NA NAJCIEKAWSZĄ PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ pt.: Wyprawa Ferdynanda Magellana dookoła świata. Celem konkursu jest upamiętnienie 500-lecia morskiej wyprawy dookoła świata żeglarza Ferdynanda Magellana. Przedmiotem konkursu jest stworzenie prezentacji multimedialnej nt. wyprawy Ferdynanda Magellana dookoła świata.

 

Szczegóły w rozwinięciu;-)

MIĘDZYNARODOWY KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

We wtorek, 21 maja w MDK odbył sie Międzynarodowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. W tym roku konkurs miał szczególne znaczenie i oprawę ze względu na 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Konkurs odbywał się przy użyciu tabletów. Oceniana była zarówno prawidłowość jak i czas udzielania odpowiedzi ( max 30 sekund), za odpowiedzi błędne odejmowano punkty. Walka była emocjonująca do samego końca, konkursowi towarzyszyły wielkie emocje, aż wreszcie po udzieleniu odpowiedzi na 21 pytanie poznaliśmy listę zwycięzców. Największą liczbę punktów i tym samym I miejsce zdobył uczeń klasy 8a naszej szkoły Antoni Bil,  II miejsce Michał Lisicki-Gratulacje!

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM

Zapraszamy wszystkich uczniów (kl. IV-VIII) i gimnazjalnych (kl. III) do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie historycznym POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO. Konkurs ma na celu poszerzania wiedzy o początkach chrześcijaństwa i państwa polskiego oraz propagowania zainteresowania historią wśród młodzieży szkolnej. Konkurs zostanie przeprowadzony 8 KWIETNIA 2019 r. Konkurs będzie polegał na rozwiązaniu testu, który składać się będzie z 30 pytań i przyporządkowanych do nich czterech wariantów odpowiedzi, z których przynajmniej jeden jest prawidłowy. Chęć udziału w konkursie należy zgłosić do 18 marca 2019 r. ( poniedziałek) wpłacając u nauczyciela historii 9 zł

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONKURSIE HISTORYCZNYM IPN „Niezwyciężeni 2018. Ofiary totalitaryzmów.”

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie edukacyjnym IPN „Niezwyciężeni 2018. Ofiary totalitaryzmów.” Konkurs „Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów” ma charakter edukacyjny. Jego celem jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski przez zachęcenie do poszukiwań w swoich miejscowościach osób odznaczonych Krzyżem bądź Medalem Niepodległości, a które jednocześnie w czasie II wojny światowej lub po niej, stały się ofiarami totalitaryzmów – nazistowskiego, sowieckiego bądź komunistycznego. Głównym zadaniem uczestników konkursu jest wybranie osoby odznaczonej Krzyżem Niepodległości, Medalem Niepodległości lub Krzyżem Niepodległości z Mieczami, zwanej dalej „Bohaterem” oraz  stworzenia filmu prezentujacego jego sylwetkę. Czas trwania filmu: nie krótszy niż 3 minuty i nie dłuższy niż 5 minut. Zgłoszenie uczestnictwa w konkursie do 17 kwietnia u nauczyciela historii, termin zrealizowania filmu z wypełnionymi załącznikami do 28 maja 2019 r.

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MITOLOGICZNA

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas IV-VIII  i III gimnazjum do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej. Celem olimpiady jest popularyzacja i poszerzanie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecji i Rzymu.Olimpiada odbędzie się 14 listopada 2018 r. i  jest konkursem płatnym. Uczniowie chętni do udziału powinni wpłacić 9 zł do nauczyciela historii do dnia 22 października.             Informacje dotyczące zakresu materiału i przykładowe testy pod adresem   http://www.olimpus.edu.pl/mitologia

XVI POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY

W piątek, 18 maja odbył się XVI Powiatowy Konkurs Historyczny WEHIKUŁ CZASU 2018  pod hasłem "Starożytny Egipt, Grecja, Rzym" w Szkole Podstawowej Nr 3 w Zgorzelcu- organizatora konkursu. Naszą szkołę reprezentowali : Szymon Chałkowski, Wiktor  Modrzejewski-Rault i Kamil Kołbuc z klasy 6a przygotowani przez nauczyciela historii Dariusza Dudka. Podczas konkursu należało rozwiązań test z 31 zadaniami w 60 min.

ZAPRASZAMY DO KONKURSU HISTORYCZNEGO

Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce zaprasza uczniów dolnośląskich szkół do udziału w  III Konkursie Historycznym "Wojna polsko - bolszewicka 1919 - 1920 w obronie granic i niepodległości". Przedmiotem Konkursu jest przygotowanie pracy artystycznej na powyższy temat charakteryzującej się pomysłowością, oryginalnością i samodzielnością wykonania, wypełniającej cele i parametry określone w  Regulaminie Konkursu. Tematem pracy artystycznej (poezja, plastyka, komiks, znaczek, film) może być postać wybranego dowódcy lub żołnierza, wybranego wydarzenia: bitwy, konspiracji czy zagadnień technicznych, historycznych lub społecznych dotyczących wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920. Termin oddawania prac: 30 listopada 2017 r. (czwartek) klasy I -III praca plastyczna, dowolna technika, format A4, klasa IV-VII : praca plastyczna A3, film, znaczek pocztowy, klasy gimnazjalne II -III: poezja, komiks, film. Każda praca musi być opisana załącznikami z regulaminu. Ogłoszenie wyników 29 grudnia 2017 r. Zachęcamy i życzymy powodzenia.

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE w dniu jej 150 URODZIN!

Z okazji przypadających w tym roku 150 urodzin PATRONKI NASZEJ SZKOŁY- MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE zapraszamy do rozwiązania testu wiedzy we wtorek, 7 listopada 2017r. Uczniowie klas 5 na 2 lekcji gab. 59 (ul, Prusa 17), uczniowie klas 6 i 7 na 5 lekcji w sali konferencyjnej ( ul. Kościuszki 68). Test będzie składał się z 25 pyt. dla klas 5 i 30 pyt. dla klas 6 i 7, czas na jego rozwiązanie: 40 min. Wyniki zostaną podane tego samego dnia. Informacje o patronce znajdziecie m.in. na szkolnej stronie, w szkolnej bibliotece. Do środy ( 31 X )  proszę zgłosić 3 reprezentantów klas do p. Dariusza Dudka.

KONKURS "NIEPODLEGŁA.TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ"

Informujemy, że MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI W WARSZAWIE ogłasza kolejną edycję konkursu „NIEPODLEGŁA. Tradycja i współczesność ” na rok szkolny 2017/2018. Do konkursu zapraszamy uczniów klas I-III , IV-VII. Uczniowie szkół podstawowych wykonują: prace plastyczne, prace fotograficzne oraz prace literackie. Prace plastyczne i literackie dzieci będą oceniane w dwóch kategoriach: uczniowie kl. I -III, uczniowie klas IV-VII.  Celem konkursu jest zapoznanie z problematyką odzyskania i obrony przez Polskę niepodległego bytu, przybliżenie postaci zaangażowanych w walkę o wolność kraju w XIX i XX wieku,  kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego, ukazanie różnych form obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. Prace należy przynieść do gab. 59 (ul.Prusa) lub 6 (ul. Kościuszki) w terminie do 9 października (poniedziałek). Informacje szczegółowe w rozwinięciu.

POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH "WEHIKUŁ CZASU 2017"

W środę, 24 maja  odbył się POWIATOWY  KONKURS  HISTORYCZNY  DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH  "WEHIKUŁ  CZASU 2017" zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 w Zgorzelcu. Naszą szkołę reprezentowali: Antoni Bil kl. 6a, Kamil Gustof kl.6a i Jakub Szymczyk kl. 6a. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu wiadomości składającego się z 30 pytań zamkniętych z zakresu historii powszechnej: Polska Piastów .  Czas rozwiązywania testu: 60 min. Wyniki zostały podane zaraz po sprawdzeniu prac przez jury. Najlepszy z naszej szkoły okazał się Antoni Bil z kl. 6 a- uzyskał 24 pkt i  zajął  V miejsce. Uczniów przygotował do konkursu nauczyciel historii Dariusz Dudek. Gratulacje!