FESTYN SZKOLNY W GOERLITZ

19 maja, słonecznym popołudniem, klasa 4b wraz z wychowawczynią, panią Jolantą Podłużny oraz pedagogiem szkolnym, panią Dorotą Baranowską, udała się na festyn szkolny do Szkoły Podstawowej Innenstadt w Görlitz. Na miejscu na dzieci czekało wiele atrakcji. Szczególnym powodzeniem cieszyły się doświadczenia sprawdzające czułość pięciu zmysłów człowieka - wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku.   Dzieci sadziły kwiaty, poznały recepturę na to, jak samodzielnie wykonać piasek kinetyczny, a co najważniejsze, same próbowały porozumieć się w języku sąsiada. Dzieci miały okazję posmakować specjałów z różnych zakątków świata przygotowanych przez rodziców tamtejszej szkoły.

Dziękujemy naszej partnerskiej szkole w Görlitz za zaproszenie i możliwość spędzenia ciekawie czasu :)

POLSKO-NIEMIECKI PROJEKT Brückenpark- Park Mostów

Dnia 8 maja 2017 r. uczniowie klasy 4b wraz z wychowawcą p. Jolantą Podłużny oraz dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Görlitz po raz drugi wzięli udział w warsztatach polsko- niemieckiego projektu Brückenpark- Park Mostów. Uczniowie naszej szkoły mogli poczuć się jak prawdziwi architekci- ich zadaniem było bowiem zaprojektowanie placu zabaw na terenie Parku Pokoju (Friedenspark) w Görlitz.  Przedtem jednak wybraliśmy się na zewnątrz, aby zobaczyć teren, na którym ma powstać plac zabaw.  Dzieci bez wahania zmierzyły się z tym jakże wielkim wyzwaniem, co zaowocowało oryginalnymi pomysłami, bo przecież nikt inny nie mógłby tego lepiej wymyślić. Każdy z projektów został szczegółowo omówiony i skonsultowany z architektem. Udając się na drugie spotkanie, dzieci nie kryły emocji, były bardzo podekscytowane i ciekawe, które z ich pomysłów zostaną zrealizowane. Na uczniów czekały już profesjonalne plany przygotowane przez pana architekta. Dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i uwagami, gdyż nie od dziś wiadomo, że dziecko to najbardziej wymagający krytyk. Przygotowania do budowy "naszego" placu zabaw rozpoczną się już niebawem!

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w tym fantastycznym przedsięwzięciu, bo przecież nie każdy może pochwalić się tym, że w Görlitz znajduje się plac zabaw, który sam wymyślił :)

2c NA WYCIECZCE PO GOERLITZ

6 kwietnia  w ramach współpracy polsko-niemieckiej klasa 2c  wybrała się na pieszą wycieczkę po Gorlitz. W wielu miejscach, dzięki istniejącym jeszcze obiektom obronnym miasta, można odtworzyć przebieg murów miejskich. Dzieci poznały historię miasta, herb, zwiedziły wieżę Reichenbach. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie.

3g w ROSENHOF

5 kwietnia klasa 3g poszła na spotkanie z zaprzyjaźnionymi uczniami z Goerlitz. Spotkanie miało sportowy charakter, ponieważ uczniowie rywalizowali ze sobą grając w kręgle. Wspólna zabawa była bardzo udana.

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA 2016/2017

Współpraca naszej szkoły z Grundschule „Innenstadt am Fischmarkt” w G?rlitz

w I półroczu roku szkolnego 2016/17

Do tej pory odbyło się 8 spotkań grup polsko-niemieckich. Uczestniczyły w nich klasy:

1a z wych. p. Joanną Brzezińską

1b z wych. p. Barbarą Łukaszewicz

2a z wych. p. Anną Łasińską

2c z wych. p. Wiolettą Kołodziej

2d z wych. p. Dorotą Bartkowiak

3c z wych. p. Eweliną Sulimą

3e z wych. p. Iwiną Szymanek-Zych

3g z wych. p. Przemysławą Korneluk

2a w ZŁOTORYI

24 listopada 2016 r. w ramach współpracy polsko- niemieckiej klasa 2a i 2c wraz z wychowawczyniami Anną Łasińską i Kate Walter udały się na wycieczkę do  Fabryki Ozdób Choinkowych w Złotoryi . Dzieci poznały proces powstawania  bombek oraz wzięły udział w  warsztatach ze zdobienia  . Wycieczka  wprowadziła  nas w świąteczny nastrój .  Na jej zakończenie obejrzeliśmy imponującą  budowlę na bazaltowym wzgórzu-Zamek Grodziec .

1a w PRACOWNI CERAMICZNEJ "CHATA ZA WSIĄ"

Pierwsze  polsko – niemieckie spotkanie zorganizowane przez panią Joannę Brzezińską dla uczniów klasy 1a i uczniów partnerskiej klasy z Görlitz  odbyło się dnia 27.10.2016r w Radogoszczy.  Uczestnicy projektu wzięli udział w twórczych warsztatach ceramicznych „glinolepienia”.  Uczniowie poznali właściwości gliny i samodzielnie lepili ulubione zwierzątka  i miseczki. Odbyły się również zajęcia w lesie z edukacji przyrodniczej  z panem leśniczym, który opowiadał ciekawostki o życiu bobrów. Dzieci podziwiały wielobarwny las jesienią i poszukiwały ślady dzików, udały się również do szkółki leśnej.  Na koniec były zabawy na świeżym powietrzu, a kiełbaski z ogniska smakowały wyśmienicie. Spotkanie polsko- niemieckie sprawiło wszystkim wiele radości i zadowolenia i na długo zostanie uczestnikom w pamięci.

3g w SPYTKOWIE

19 października pojechaliśmy z kolegami z Niemiec do Spytkowa. Poznaliśmy historię wioski i szukaliśmy drewnianych rzeźb ukrytych w ogrodzie. W zaczarowanej stodole wykonywaliśmy zabawki z siana i obrazki z różnych materiałów przyrodniczych. Zwiedzaliśmy okolicę podróżując "Czarobusem". Po wspólnym poczęstunku wróciliśmy do szkoły. Pomimo złej pogody wycieczka była udana.

uczniowie klasy 3g

3C w SPYTKOWIE

W miniony czwartek klasa 3c wraz z kolegami i koleżankami z Goerlitz wybrała się do Spytkowa.

3e w NOWOLANDII

20 października, uczniowie klasy 3e spotkali się z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionej szkoły w Goerlitz. Spotkanie odbyło się w "Nowolandii" - Krainie Bajek i Baśni. Wiele atrakcji, na ogromnym placu zabaw umożliwiło wszystkim  fantastyczą zabawę. Dziękujemy pracownikom "Nowolandii" za miło spędzony czas.