EGZAMIN ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

Egzamin ósmoklasisty obejmuje wymagania określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.

Sprawdza, w jakim stopniu uczniowie opanowali wiadomości i nabyli umiejętności z takich przedmiotów jak język polski, matematyka i język obcy.

Jest kluczowym elementem branym pod uwagę w procesie rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych.

HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 2023/2024

W szkołach dla dzieci i młodzieży, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym

W terminie głównym

1. język polski -  14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
  2. matematyka -  15 maja 2024 r. (środa) – godz. 9:00
  3. język obcy nowożytny - 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz.9:00

W terminie dodatkowym

1. język polski - 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
  2. matematyka - 11 czerwca 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
  3. język obcy nowożytny - 12 czerwca 2024  r. (środa) – godz. 9:00

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom

3 lipca 2024 r.

Termin przekazania szkołom zaświadczeń i informacji

do 3 lipca 2024 r.

Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji

3 lipca 2024 r.

CZAS TRWANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW

Czas trwania (min.)

arkusz

standar­dowy

przedłużenie czasu,
o którym mowa w pkt. 17.

Komunikatu CKE

język polski

120

do 180

100

do 150

język obcy nowożytny

90

do 135

arkusz dla cudzoziemców (w minutach)

język polski

do 180

do 150

język obcy nowożytny

90

• Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

• Zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.

• Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w dwóch terminach: głównym - w maju i dodatkowym - w czerwcu. Do egzaminu w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w terminie głównym z przyczyn losowych lub zdrowotnych.

• Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.

• W latach 2019–2022 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

• Od roku 2023 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
 a. języka polskiego
 b. matematyki
 c. języka obcego nowożytnego

d. jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

• Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

• Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

a. pierwszego dnia - egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
 b. drugiego dnia - egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
 c. trzeciego dnia - egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa  90 minut.

• Czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów może być wydłużony w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu.

• Podczas egzaminu z każdego przedmiotu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku. Na stoliku mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze wskazane w komunikacie dyrektora CKE oraz - w przypadku uczniów chorych lub niepełnosprawnych - leki i inne pomoce konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.

• Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy, ani korzystać z nich w tej sali.

• W czasie egzaminu zdający mogą opuszczać salę egzaminacyjną w uzasadnionej sytuacji, po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się z innymi osobami, poza osobami udzielającymi pomocy medycznej.

• Członkowie zespołu nadzorującego nie mogą udzielać zdającym wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych. Nie mogą również w żaden sposób komentować zadań egzaminacyjnych.

• Szczegółowy opis przebiegu egzaminu ósmoklasisty znajduje się w „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty”, publikowanej corocznie (do 10 września) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej CKE. Szczegóły dotyczące pracy z arkuszem egzaminacyjnym z poszczególnych przedmiotów określa każdorazowo informacja zawarta na stronie tytułowej arkusza egzaminacyjnego.

Informatory zawierające pełną informację nt. egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego i języka niemieckiego:

- O egzaminie  - szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

- Informator  - część ogólna

- Informator o egzaminie ósmoklasisty - język polski  + Aneks 2021

- Informator o egzaminie ósmoklasisty - matematyka + Aneks 2021

Informator o egzaminie ósmoklasisty - język angielski  + Aneks 2021

Informator o egzaminie ósmoklasisty - język niemieckiAneks 2021

- Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2023

Filmy przedstawiające informacje nt. egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i jężyka obcego:

- Egzamin ósmoklasisty - Informacje ogólne - film

- Egzamin ósmoklasisty - Język polski - film 1

- Egzamin ósmoklasisty - Język polski - film 2