Psycholog szkolny

Witam wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu i ich Rodziców!

Nazywam się Barbara Tomaszewska
i jestem psychologiem szkolnym.
Na konsultacje zapraszam do gabinetu 23 na I piętrze (ul. Kościuszki)

W szkole jestem szczególnie po to, by pomagać dzieciom, zwłaszcza  w trudnych sytuacjach życiowych. Pomoc taka jest możliwa, po pisemnym wyrażeniu zgody Rodziców. Pierwsze spotkanie z dzieckiem poprzedzone jest konsultacją, najchętniej z obojgiem Rodziców, gdyż w swojej pracy kieruję się zasadą, iż Rodzic jest pierwszym i najlepszym terapeutą własnego dziecka.

Do moich zadań w szczególności należy:

1. Rozpoznawanie potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb ucznia i umożliwianie ich zaspokojenia.
2. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących uczniów, diagnozowanie potencjalnych możliwości oraz wspieranie mocnych stron ucznia.
3. Wspieranie uczniów z wybitnymi uzdolnieniami.
4. Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w celu wspierania rozwoju ucznia, określenia odpowiednich form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym działań profilaktycznych, mediacyjnych i interwencyjnych wobec uczniów, rodziców i nauczycieli.
5. Organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
6. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy wychowawczej w środowisku szkolnym i pozaszkolnym ucznia.
7. Wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
8. Umożliwianie rozwijania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli.