VIII POWIATOWE ZMAGANIA HUMANISTYCZNE

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "NA  DRODZE  DO  NOWOCZESNOŚCI - PRZEŁOM  XIX I XX  WIEKU" i poświęcona będzie historii, kulturze i sztuce z lat 1890 - 1918. Patronem konkursu i fundatorem nagród jest pan Artur Bieliński, Starosta Zgorzelecki.

Regulamin:

1. Organizatorem jest Filia Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej przy ZSZiL im. Górników i Energetyków w Zgorzelcu.
  2. Konkurs jest adresowany do uczniów szkól powiatu zgorzeleckiego.
  3. Finał powiatowy konkusu odbędzie się 9 kwietnia 2014 r. o godz. 9.00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu: część pierwsza- turniej wiedzy, w którym drużyny rywalizują ze sobą udzielając odpowiedzi na pytania i rozwiązują zadania przygotowane przez organizatora. Na turniej składa się 5 pytań oraz 5 zadań.  Część druga - składa się z turnieju dramatu, w którym uczniowie będą przedstawiać osiągnięcia, kulturę, sztukę lub literaturę okresu Młodej Polski w formie prezentacji teatralnej:  np. inscenizacja z życia codziennego czy uroczystości różnych warstw i grup społecznych, wydarzeń politycznych, naukowych czy kulturalnych, działań wojennych, podróży odkrywczych, badawczych czy handlowych, itp,  fragmenty utworów literatury z okresu Młodej Polski, skeczy, kabaretu, reklamy biura podróży, itp
  4. Czas prezentacji teatralnej nie może przekroczyć 10 min., za każdą pełną minutę przekroczenia czasu przedstawienia zostanie odjęty 1 punkt.
  5. Zespoły są odpowiedzialne za przygotowanie kostiumów, elementów scenografii oraz efektów dźwiękowych.
  6. Podczas oceniania prezentacji będą brane pod uwagę następujące kryteria: dobór tekstu, komunikatywność, interpretacja, oryginalność, wymowa.
  7. Kazdy z turniejów będzie oceniało jury powołane przez organizatora.
  8. Za każdy z turniejów będzie można uzyskać maksymalnie 25 punktów.
  9. Wyniki zostaną ogłoszone w dniu finału, wszyscy uczestnicy etapu powiatowego otrzymają dyplomy. Za zajęcie jednego z pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej przedstawiciele zwycięskich szkół otrzymają nagrodę- statuetkę Victorii poraz dyplom dla szkoły.
  10. Wykaz lektur dla uczniów szkół podstawowych:
    • 100 największych Polaków/ M. Backmann ( hasła: Maria Skłodowska -Curie, Stanisław Wyspiański
    • Maria Skłodowska-Curie / Helena Bobińska
    • Historia Polski dla Piotrka /S.Marciniak, M.Szyszko ( rozdział: Polska w początkachj XX wieku i Pierwsza wojna światowa)
    • Polskie symbole: 100 miejsc, postaci, wydarzeń, osiągnięć ważnych dla Polski, Europy iświata / J. Besala ( hasła: Pisarze nobliści)
    • Legendy warszawskie / A. Oppman ( scenki dramowe)