POZNAJ POLSKĘ - wycieczka klas 5a i 5f w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki

Prawie 9 000 000 zł dla Gminy Wietrzychowice w ramach programu Polski Ład -  Gmina Wietrzychowice - Portal gov.pl

W dniach 17-19 maja 2023 r. zorganizowano wycieczkę dla klas 5a i 5f Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu. Wyjazd trwał 3 dni, a trasa wycieczki wiodła przez Kraków i Wieliczkę. Wycieczkę zrealizowano w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

17 maja o godz. 5.15 uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli ze Zgorzelca w kierunku Krakowa. Podróż przebiegła według planu. W Krakowie uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem udali się na Wawel. Po drodze odwiedzili zionącego ogniem smoka. Następnie zwiedzali Katedrę Wawelską, miejsce pochówku bohaterów narodowych, wspięli się na dzwonnicę, gdzie mogli zobaczyć Dzwon Zygmunta, a nawet dotknąć jego serca. W dalszej kolejności oglądali reprezentacyjne komnaty królewskie. Tego samego dnia dotarli także do kościoła Mariackiego, gdzie wysłuchali hejnału oraz podziwiali ołtarz Wita Stwosza. Następnie w Sukiennicach mieli okazję obejrzeć kolekcję obrazów Muzeum Narodowego, m.in. dzieła Jana Matejki czy słynne Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego.

Drugiego dnia po bardzo wczesnym śniadaniu wyruszono do Wieliczki. Tam uczniowie zwiedzali kopalnię soli. Pobyt głęboko pod ziemią dostarczył uczniom wiele emocji. Po południu bawili się doskonale w parku edukacyjnym - Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Następnie wraz z opiekunami wybrali się na spacer po krakowskim Rynku.

Ostatni dzień pobytu w Krakowie również rozpoczął się wczesnym śniadaniem w hotelu. Następnie uczniowie zwiedzali Muzeum Tadeusza Kościuszki oraz wspinali się na Kopiec Kościuszki, skąd podziwiali panoramę Krakowa.

Trzydniowy pobyt w Krakowie był udany, ciekawy i bardzo pouczający. Uczniowie zobaczyli wiele wspaniałych miejsc związanych z historią Polski, przypomnieli sobie także, jak należy zachować się w galeriach i muzeach. Wycieczka była także okazją do integracji zespołów klasowych oraz wspaniałej zabawy.

Poznaj Polskę” to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, którego przedmiotem jest wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży, poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizacje podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru.  Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności  w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu w 2023 r. w ramach przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę” otrzymała w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczone na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra.

Kwota otrzymanego dofinansowania wyniosła: 15.000,00 zł

Wkład własny (w formie wpłat rodziców) stanowił: 13.500,00 zł