PROJEKT SHALOM

W  minionym roku szkolnym  klasa 5b ( obecna 6 b) wraz ze swoim wychowawcą: Dariuszem Dudkiem- nauczycielem historii we współpracy z uczniami ze szkoły w Gorlitz - realizowali projekt"HALLO - SHALOM". Celem projektu „Hallo i Shalom“ – śladami żydowskiego życia, przeprowadzonego przez stowarzyszenie FVKS (Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e.V.) ze szkołami podstawowymi z regionu, jest wzbudzenie zainteresowania dzieci historią Żydów.

Uroczyste zakończenie projektu odbędzie się w październiku 2014 r., w Szkole Podstawowej nr 5  w Zgorzelcu, gdzie zaprezentowana zostanie praca dzieci.

Uczniowie szkoły podstawowej nr 5 w Zgorzelcu i szkoły całodziennej Schkola Oberland w Ebersbach-Neugersdorf (DE) wspólnie udali się na poszukiwanie śladów historii Żydów z regionu. Szczególnie interesujące dla młodych badaczy były: okres średniowiecza (XI-XIV wiek) i kamienne świadectwa. Udało się zwiedzić Mikweh (rytualną łaźnię żydowską) i synagogę w Görlitz oraz opracować ich historię i znaczenie. Nie mogło zabraknąć również miejsc badań naukowych i spotkań: Görlitzer Ratsarchiv (Archiwum Rady Miasta Görlitz) i Miejski Dom Kultury Zgorzelec także znalazły się w programie.

Dzięki wskazówkom nauczycieli i pomocy stowarzyszenia uczniowie stworzyli wystawę dotyczącą pojęć, świąt i budowli żydowskich. Głównym punktem programu była zbudowana ze styroporu synagoga w Görlitz. Zachwyciła kierowniczkę projektu: Monika Kamphake: - Jestem bardzo dumna z rezultatu pracy dzieci i dobrej współpracy z nauczycielami. Synagoga w Görlitz, ktorą uformowali Państwo Dudek wraz z uczniami, zachwyca mnie stale na nowo.

Wystawę można było obejrzeć w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu a model synagogi stał się prawdziwym magnesem dla odwiedzających. W dniach 14-28 sierpnia 2014 roku wystawa gościłai w biurze FVKS (Untermarkt 23) w Görlitz. Uroczyste zakończenie projektu odbędzie się w październiku, w Szkole Podstawowej nr 5 (ul. Prusa) w Zgorzelcu, gdzie zaprezentowana zostanie praca dzieci. Wtedy także obecni będą przedstawiciele federalnej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość“ (evz, Berlin) i Muzeum Żydowskiego (Berlin). Aktualnie powstaje broszura na temat pojęć i świąt żydowskich, jak i strona internetowa, która będzie podsumowaniem projektu.

Projekt „Hallo i Shalom“ finansowany jest przez federalną Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość“ (evz, Berlin) i wspierany przez Muzeum Żydowskie w Berlinie.