PROJEKT "WASSERgleich....WODAjest....." i KONKURS PLASTYCZNY.

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym , którego tematem jest szeroko pojęta WODA ! np.

• Woda jako niezbędny element życia,
  • Woda w rozwoju przemysłu,
  • Woda źródłem energii,
  • Woda sport i rekreacja,
  • Woda i pory roku,
  • Woda przyjazna i groźna,
  • Woda - rzeka dzieląca i łącząca krajobrazy oraz granice Państw.
  • Technika prac: malarstwo, grafika, rysunek, format prac A 3. Termin składania podpisanych ( na odwrocie: imię, nazwisko, wiek i adres szkoły ) prac w gab. nr 1 : 21 kwietnia 2015 r.

To projekt realizowany przez wrocławską ASP wspólnie ze Stowarzyszeniem Prokon e.V. z Witten w Ennepe-Ruhr-Kreis oraz Wydziałem Kultury Powiatu Goerlitz.

Woda jest symbolem życia na naszej planecie. Rzeki i dopływy rzeczne bywają granicami regionów, narodów i kultur. Granice te jednakże stanowią również symbol powiązania, wspólnoty regionalnej i niekiedy bardziej łączą aniżeli dzielą.

Wrocław nad Odrą, Goerlitz nad Nysą Łużycką i Ennepe-Ruhr-Kreis  nad Rurą – wspólną cechą charakterystyczną tych trzech miejsc jest ich historia osadnictwa nad wodą i znaczenia, które łączy się z nazwami tych trzech rzek. Wszystkie trzy związane są z epokowymi zmianami  w ostatnich dwóch stuleciach. Rura oddziela dawny region przemysłowy Zagłębia Rury od regionu wiejskiego Bergisch Land, natomiast Odra i Nysa Łużycka przez dziesięciolecia były symbolem podziału Europy na dwa antagonistyczne bloki.

Wszystkie trzy miejsca są zarazem symbolem zmian politycznych, socjalnych, ekonomicznych oraz strukturalnych.
Do Projektu "WASSERgleich....WODAjest...." zaproszono  artystów z wymienionych powyżej trzech miejsc/regionów do kreatywnego zmierzenia się z tematem wody, w opisanym powyżej kontekście. W projekcie biorą udział: prof. Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, ad. Michał Puszczyński i Ewa Żuchnik

Autor: Iwona Wilk-Dudek