Rada Rodziców

• Rada Rodziców jest autonomicznym, statutowym organem szkoły, reprezentującym rodziców.
• Dyrektor szkoły kieruje działalnością szkoły.
• Rada Pedagogiczna realizuje statutowe zadania dotyczące kształcenia, wychowania i opieki nad dziećmi.
• Samorząd Uczniowski reprezentuje ogół uczniów szkoły.
• Podstawą efektywnej współpracy Rady Rodziców ze szkołą są dobre, partnerskie relacje wszystkich organów szkoły dla dobra dzieci oraz dla realizacji celów  statutowych.

Rada Rodziców a dyrektor szkoły
• Podstawą dobrej współpracy jest wypracowanie pozytywnych relacji między Radą Rodziców a Dyrektorem.
• Rada powinna znać i rozumieć obiektywne ograniczenia (np. prawne, organizacyjne, finansowe itp.), jakim podlega Dyrektor w swojej pracy.
• Dyrektor stwarza warunki do powstania Rady Rodziców (Art. 53 ustawy o systemie oświaty) i respektuje jej uprawnienia oraz działania w ramach prawa.

Pozytywne relacje są możliwe dzięki:
• chęci zrozumienia stanowiska drugiej strony,
• poszanowaniu swoich ról i kompetencji,
• dobrej komunikacji i chęci współpracy, szczególnie w sprawach drażliwych lub w których mamy odmienne stanowiska,
• wystrzeganiu się postaw konfrontacyjnych (np. roszczeniowość, ocenianie, agresja),
• prawidłowemu obiegowi informacji (rzetelność, przejrzystość , terminowość).

Rada Rodziców a nauczyciele i rada  pedagogiczna
• Nauczyciel/wychowawca - jako drugi po rodzicach autorytet dziecka - pracuje w ścisłej współpracy z rodzicami. Spójność komunikatów, celów i zadań daje  dziecku poczucie bezpieczeństwa, pozytywnie wpływa na efektywność kształcenia.
• Pozyskanie rodzica jako sojusznika pomaga budować autorytet nauczyciela w oczach dziecka.

• Wychowawca zachęca rodziców do włączania się w proces edukacji swoich dzieci oraz działania na ich rzecz.
• Wychowawca stwarza warunki i atmosferę dla dobrej organizacji rodziców uczniów jednej klasy.

Rada Rodziców musi mieć poparcie ogółu rodziców.
Można je uzyskać dzięki:
• osobistym kontaktom członków Rady z rodzicami,
• regularnemu informowaniu rodziców na zebraniach oddziałowych, nad czym pracuje Rada i z jakim skutkiem,

• pozyskiwaniu informacji o potrzebach i oczekiwaniach wszystkich rodziców,
• informowaniu rodziców o działaniach Rady Rodziców poprzez media dostępne w szkole i w domu (gazetka szkolna, tablica informacyjna, strona internetowa,
• angażowaniu rodziców do prac organizowanych przez Radę.