Ze starych szkolnych kronik...

1 września 1964 r. Rok szkolny 1964/65

Dnia 1 września 1964 r. nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w nowej Szkole Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu przy ul. B. Prusa. Do pracy przystąpiło liczne grono nauczycielskie z kierownikiem panem Karolem Lisowskim na czele. Były to osoby:Jadwiga Aleksandrowicz, Marian Arcimowicz, Janina Bednarz, Stanisława Brzuszek, Krystyna Dacko, Czesława Fedyna, Krystyna Soska, Maria Grzeszczyszyn, Stanisława Grala, Maria Jasińska, Józef Grochala, Jadwiga Kornatowicz, Janina Litkiewicz, Maria Łyczba, Władysława Mańka, Jan Pawlikaniec, Elżbieta Raczyńska, Halina Jakubowska, Krystyna Ryczkowska, Karin Richter, Leokadia Stefaniuk, Barbara Słomińska, Maria Zdanowska, Stanisława Stokłosińska, Mieczysława Szymanowska, Danuta Rutkowska, Stanisława Jankowska, Helena Rajfura, Teresa Witkiewicz.   Ciąg dalszy w rozwinięciu!

Rok szkolny 1971/72

1 września 1971 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Liczba uczniów - 1176, stan oddziałów 35. Zatrudniono nowe siły nauczycielskie: Elżbietę Pawlak, Panie Grządkę, Janowiak, Pokrywkę, Iwanicką i Chrust. Odeszli z naszej szkoły: p. Kardasz, p. Litkiewicz, p. Soska i p. Lasek.

3 września 1971 r. Grono Pedagogiczne wraz z młodzieżą uroczyście pożegnało dotychczasowego kierownika szkoły mgr Karola Lisowskiego. "Berło" kierownicze zostało przekazane nowej kierowniczce p. Karolinie Toczyłowskiej powitanej przez Grono o młodzież bardzo serdecznie.

Rok szkolny 1972/73

1 września 1972 r. od samego rana ruch i krzyk. Nowy Rok Szkolny! Starsi uczniowie opowiadali wrażenia z wakacji, maluchy trzymają się swoich mam. Na apelu: uroczyste powitanie uczniów i nauczycieli, ślubowanie klas pierwszych i ... do nauki pełni sił i zapału!

18 września 1972 r. uroczystość podpisania umowy współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą z Gorlitz. Na apelu gościliśmy delegację z tej szkoly. Nasze kontakty mają na celu obserwowanie i stosowanie najlepszych metod pracy z uczniami w obu szkołach, zbliżyć w przyjaznej wspólpracy nauczycieli i uczniów obu szkół.

Kronika 1976 rok

19 września 1976 r. w czasopiśmie "Motywy" Został zamieszczony artykuł: "Współzawodnictwo za rok 1975/1976 rozstrzygnięte" Komisja Centralna na specjalnym posiedzeniu dokonała podsumowania wspólzawodnictwa w Klubie Otwartych Szkół. Rozpatrzono 181 kandydatów szkół wytypowanych do nagród centralnych przez 40 kuratoriów wojewódzkich. Wśród nagrodzonych NAJLEPSI  Z  NAJLEPSZYCH - nagrodę 20 tyś. zł otrzymała m.in. Szkoła Podstawowa Nr5  w Zgorzelcu. Suma ta została wydatkowana na wyposażenie szkoły w sprzęt i urządzenia służące w pozalekcyjnej działalności szkoły. Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zgorzelcu stanowi model szkoły otwartej, spełniającej w swoim rejonie funkcję placówki kulturalno- oświatowej. Do trwałych tradycji pracy pozalekcyjnej należą sportowe popołudnia. Szkoła współdziała w organizowaniu masowych akcji i imprez z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Zgorzelcu. Ciąg dalszy w rozwinięciu!

Rok szkolny 1965/1966 1966/1967 1967/1968

1 września 1965 r. był dniem bardzo uroczystym- rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Stan oddziałów: 27,  ilość uczniów 950. Szkoła w czasie wakacji została odmalowana ( lamperie i drzwi ). Z dniem 1 września - tradycyjne klasy zamieniły się na gabinety przedmiotowe ( V- VII). Gabinetu fizyczno-chemicznego nie powstydziłaby się niejedna szkoła średnia. Do każdego stolika doprowadzono instalację elektryczną i gazową, umożliwiające przeprowdzenie doświadczeń. Ponadto w klasach II i  III"a" nauka odbywać się bedzie systemem problemowym. Bardzo przyjemnie i nowocześnie urządzono pokój nauczycielski, gabinet lekarza szkolnego oraz stomatologa.

Kronika 1977/78

Z okazji Dnia Nauczyciela  w październiku 1977 r. Złotym Krzyżem Zasługi za długoletnią nienaganną pracę zostały odznaczone Panie : Stanisława Brzuszek, Janina Bednarz, Władysława Kotela i Stefania Fedyna. Samorząd Uczniowski postanowił wpisać odznaczone Panie do Księgi Honorowych Obywateli Szkoły.

24 II 1978 r. w związku z koncertem , który odbył się w naszej szkole "Życie i Twórczość Ludomira Różyckiego" - wnuczka kompozytora Pani Maria Różycka podziękowała gronu pedagogicznemu i młodzieży za wspaniałą atmosferę tego wydarzenia.

29 II 1978 r. odbyło się spotkanie z Panem Józefem Zacharewiczem aktorem, który kreował postać w filmie pt. "Bolesław Śmiały". Ciąg dalszy w rozwinięciu!

Rok szkolny 1978/79 Międzynarodowy Rok Dziecka

1 września 1978 r. inauguracja nowego roku szkolnego. Uczniowie klas pierwszych byli pasowani na ucznia- oni bedą pierwszymi absolwentami zreformowanej szkoły:

Klasa Ia - klasa sportowa - wych. E. Hołowacz

Klasa Ib wych. G. Wierzbicka

Klasa I c - wych. J. Sztendel

Klasa I d - wych. J. Bednarz

Klasa I e - wych. I. Czernik                        Ciąg dalszy w rozwinięciu!

Rok szkolny 1979/80 do 1982 r.

3 września 1979 r. w naszej szkole miała miejsce miejska inauguracja nowego roku szkolnego. Gościliśmy delegacje i poczty sztandarowe ze wszystkich zgorzeleckich szkół, odbyło się pasowanie na ucznia a rodzice i goście zwiedzali szkołę.

28 kwietnia 1979 r. we Wrocławiu z okazji Międzynarodowego Roku Dziecka uczniowie pod kierunkiem  nauczyciela Fotakisa Jannisa przygotowali występ dziecięcy, który  został przyjęty z uznaniem i zadowoleniem przez widownię. Z tej okazji kierownictwo szkoły otrzymało pisemne podziękownie od  przewodniczącego Związku Uchodźców Politycznych Dymosa Ziotasa. Ponadto w prasie greckiej ukazał się artykuł opisujący to wydarzenie.    Ciąg dalszy w rozwinięciu!