Rok 1964 "1000 szkół na 1000-lecie"

Rok 1963 - Ryszard Janus - inspektor oświaty w Zgorzelcu zleca Zbigniewowi Żubrowi opracowanie projektu budowy nowej szkoły na Osiedlu Zachód.

25 sierpnia 1964 r. posiedzenie pierwszej Rady Pedagogicznej w szkole. Wzięło w niej udział 29 nauczycieli.

1 września 1964 r. pierwszy kierownik szkoły- Karol Lisowski inauguruje nowy rok szkolny w Szkole Podstawowej Nr 5 w Zgorzelcu. 170 Greków uczy się w murach nowej szkoły.

Rok 1964 "1000 szkół na 1000-lecie" takim nagłówkiem opatrzono krótką notatkę prasową informującą o budowie nowej szkoły podstawowej w Zgorzelcu. Powołanie do życia nowej placówki wiązało się jednak przede wszystkim ze wzrostem potrzeb środowiska rozwijającego się dynamicznie miasta. Z uzaniem wypowiadanoa się o tempie prac budowlanych, czego wynikiem było przyjęcie uczniów rok wcześniej niż planowano. Trudności związane z brakiem dostatecznej ilości pomocy naukowych i sprzętu szkolnego stały się wyzwaniem dla kierownictwa szkoły, nauczycieli i mlodzieży.

Wspomnienie pirewszego kierownika szkoły- mgr Karola Lisowskiego: Były to lata ciężkiej pracy. szkołę zbudowano w ciągu 10-ciu miesięcy. Do szkoły nie było dojścia, trzeba było zbudować chodnik i ulicę. Szkoła wtedy prawie nic nie posiadała. Był ogromny zapał nauczycieli, rodziców, wielkie wspólzawodnictwo między szkołami..."

19 czerwca 1965 r. - pierwsi absolwenci szkoły - uczniowie klasy VII a opuszczają mury szkolne. Ich wychowawcą był Józef Grochala.

Sprawna organizacja pracy energia i zaradność kierownictwa szkoły przyniosły efekty. Jak pisała wówczas prasa codzienna, "Szkoła nr 5 w Zgorzelcu posiada dobrze wyposażone gabinety, własne instrumenty muzyczne, salę do zajeć audiowizualnych, stołówkę, świetlicę itp." Przystąpiono również do budowy boisk sportowych, gdzie dużo pracy włożyła mlodzież pod opieką nauczycieli: Mariana Arcimowicza i Jana Pawlikańca.

1966

Osiągnięciem w zakresie infrastruktury szkoły towarzyszyły inicjatywy pedagogiczne i w "Gazecie Robotniczej" z 15 marca można przeczytać: "Jedną z form nowatorstwa pedagogicznego, która zyskała sobie dużą aprobatę, jest prowadzenie zajęć w szkołach podstawowych systemem gabinetowym (...).Z uzaniem trzeba ocenić wysiłek Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu, która po roku istnienia wprowadzila ten system" od tego roku rozpoczęła również działalność spółdzielnia uczniowska, która przyjęła nazwę "Biedronki".

1967

Trzeci rok szkolny w Szkole nr 5 wyróżniło sfinalizowanie kolejnej inicjatywy gospodarczej. Uczniowie zdążali do szkoły po pięknych chodnikach, a równą asfaltową ulicą mknęły samochody.

1 września 1964 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek w Szkole nr 5 inaugurujący pierwszy rok szkolny w działalności nowej placówki. O poziomie warunków lokalnych zadecydowało:

• 15 izb lekcyjnych
  • pokój nauczycielski
  • kancelaria
  • sala gimnastyczna
  • rozbieralnia z natryskami
  • świetlica
  • biblioteka
  • czytelnia
  • stołówka.

Oprócz tego szkoła została wyposażona w gabinet lekarski i dentystyczny. Naukę rozpoczęło w 23 oddziałach 858 uczniów w klasach I-VII. Zatrudniono 29 pedagogów. Kierownictwo szkoły, mimo wielu przeszkód, stworzyło warunki do nauczania języka greckiego dla ponad 150 dzieci greckich.

28 kwietnia 1968 r. szkoła ma swojego patrona: Marię Skłodowską- Curie, otrzymuje również sztandar dzięki staraniom Rady Rodziców.

Pan Karol Lisowski objął stanowisko kierownika szkoły od chwili jej powstania. Piastował tę funkcję do 1971 roku. Kiedy przyjmował to stanowisko miał za sobą 10-letni staż pracy pedagogicznej. Cały swój zapał i talent organizatorski poświęcił swojej pracy.

Pani Karolina Toczyłowska funkcję dyrektora szkoły pełniła w latach 1971 - 1981. Zajęła się unowocześnianiem gabinetów lekcyjnych, organizacją zajęć popołudniowych dla dzieci i młodzieży. Bliskie jej sercu było harcerstwo i sport, a także wspólpraca z nauczycielami i młodzieżą niemiecką za Szkoły w Gorlitz.

Pani Stanisława Brzyszek pracowała w naszej szkole od początków jej istnienia. Najpierw jako zastępca zajmujący się edukacją dzieci objętych nauczaniem początkowym. Kierowała szkołą od 1981 do 1986 roku. Przepracowała w zawodzie nauczyciela i wychowawcy ponad 35 lat.

Pani Teresa Chlebek funkcję dyrektora szkoły pełniła w latach 1986 - 2002.    W tym czasie nasza placówka została rozbudowana: w nowej części funkcjonuje: 8 gabinetów lekcyjnych, blok żywieniowy ( kuchnia i stołówka), gabinety terapii, szkolny sklepik, księgowość .

Obecnie od roku 2002 w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu funkcję dyrektora pełni Pani Marlena Dzierka.