LEKCJA HISTORII W TERENIE - STALAG VIII A

We wtorek, 31 października uczniowie klas 6 a i 7 b z wychowawcami, po trzeciej lekcji pojechali na Stalag VIII A, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. Pan Amrogowicz (pasjonat historii naszego miasta), ojciec jednego z uczniów oprowadził nas po terenie , gdzie w latach 1939-1945 funkcjonował obóz jeniecki i opowiedział nam historię tego miejsca.

Wielu uczniów po raz pierwszy wysłuchało opowieści o swoim mieście, zwiedziło teren Stalagu VIII A biorąc udział w lekcji historii w terenie.Dotarliśmy do cmentarza jeńców radzieckich, gdzie złożyliśmy wiązankę i zapaliliśmy znicze oraz pod pomnik ufundowany w latach 70 XX w.  przez byłych jenców z Francji i Belgii. Odwiedziliśmy również samo centrum, w którym pani Hartmann-Wóycicka uzupełniła informacje o historii stalagu. Niestety nie skorzystaliśmy z pełni oferty centrum ( film, prezentacja zbiorów), ponieważ niedzielny huragan Grzegorz odciął obiekt od dopływu prądu. Zatem wrócimy tu jeszcze raz. Bardzo dziękujemy naszym przewodnikom za ciekawe poprowadzenie lekcji historii w terenie.Stalag VIII A to niemiecki obóz jeniecki z czasów II wojny światowej znajdował się na terenie obecnego Zgorzelca (kiedyś Görlitz). Obóz planowano założyć początkowo w Reichenbach/Oberlausitz, lecz ostatecznie zdecydowano się utworzyć go w oddalonym o 10 km Görlitz. W 1939 roku na terenie Dolnego Śląska istaniały trzy stalagi: w Zgorzelcu VIII A, w Łambinowicach VIII B, w Żaganiu VIII C. W późniejszych latach otworzona jeszcze 3 inne stalagi. Stalag w  Görlitz istniał do 7 maja 1945 roku. Stalag VIII A obejmował powiaty: trzy sudeckie – Broumov, Trutnov, Vrchlabi i Rotenburg, Bolesławiec, Bystrzycę Kłodzką, Dzierżoniów, Jawor, Jelenią Górę, Kłodzko, Lubań, Lwówek Śląski, Środę Śląską, Strzelin, Świdnicę, Wałbrzych, Ząbkowice, Zgorzelec, Złotoryję.

Cd. http://www.fundacjacentrum.eu/

Autor: Iwona Wilk-Dudek